• Warsztaty dla uczniów

          • 18.10.2021

            #niedlatwoichoczu - bezpieczni w sieci

            Harmonogram warsztatów:

            3h lekcyjna- klasy 6

            4h lekcyjna- klasy 5

            5h lekcyjna- klasy 7

            6h lekcyjna- klasy 4

            7h lekcyjna- klasy 8

             

             

          • Dzieci i rodzice - razem przeciwko problemom

          • Artykuł pedagog    p.Barbary Lula

            Dzieci i rodzice – razem przeciwko problemom

             

            Wychowanie dzieci jest zadaniem rodziców, a w dalszej kolejności, także całego środowiska dorosłych. Jednak, zwłaszcza dzisiaj, dzieci biorą czynny udział w kształtowaniu własnego życia i planów na przyszłość. Powinny być przez rodziców traktowane po partnersku, z pełnym poszanowaniem osobistej odrębności i indywidualności. Z drugiej strony, rodzice powinni pamiętać, że to oni zawsze zachowują pozycję nadrzędną i podejmują najważniejsze decyzje. W miarę możliwości, w procesie tym należy brać pod uwagę potrzeby i preferencje, plany i ambicje, ale także uzdolnienia i kompetencje najmłodszych.    

            Bardzo istotne jest, aby w toku wychowania stale prowadzić z dziećmi wartościowy, komunikatywny dialog. W tzw. systemowym rozumieniu rodziny zakłada się, że problemy dziecka są zawsze odzwierciedleniem zaburzeń systemu rodzinnego, a szerzej - społecznego. Oznacza to, że swym zachowaniem dziecko wyraża konkretne dysfunkcje rodzinne i środowiskowe. Jest specyficznym ambasadorem grupy rodzinnej, manifestuje bowiem wartości wychowawcze, ale także problemy emocjonalne swoich najbliższych.

            W wielu sytuacjach dysfunkcyjne zachowania dzieci wynikają z problemów stwarzanych przez dorosłych, a przede wszystkim rodziców. Obserwując problemy dziecka, rodzice często nie zdają sobie sprawy z własnej, doniosłej, a nawet kluczowej roli w generowaniu trudności wychowawczych i edukacyjnych. Dla psychologa, pedagoga czy psychiatry, zachowanie dziecka jest źródłem ważnych informacji diagnostycznych na temat tego, co dzieje się w rodzinie i szerszym środowisku dziecka.

            Dlatego rodzice wszystkich dzieci powinni bezwzględnie pamiętać, że własnymi problemami silnie obciążają potomstwo. Atmosfera w domu może przyczyniać się do sukcesów i postępów dziecka, ale może także sprawiać mu ogromne trudności w procesie dojrzewania. Rodzice powinni dbać o prawidłowy klimat wychowawczy, regulując własne nieporozumienia w taki sposób, aby podopieczni nie musieli dźwigać ich ciężaru. Poprawne i pełne wzajemnego szacunku relacje można zachować nawet wówczas, kiedy na skutek konfliktów małżeństwo rodziców ulega rozpadowi.  

            Prawidłowy klimat wychowawczy sprzyja poprawnemu funkcjonowaniu dzieci. Wszelkie akty zachowania dysfunkcyjnego mogą być u najmłodszych konsekwencją braku odpowiedzialności i dojrzałości dorosłych. Pomiędzy rodzicami powinna panować zgoda co do ogólnego kierunku wychowania oraz porozumienie w zakresie postaw wobec dziecka. Jeśli takiej zgody nie ma, dziecko w naturalny sposób wykorzystuje różnice zdań dla realizacji własnych interesów. Wprowadza to jednak chaos w wyznawany przez dziecko system wartości moralnych. Dzieci bardzo szybko uczą się manipulowania swoim otoczeniem. Potrafią rozpoznać słabe punkty w zachowaniu i postawach rodziców.

            W chwilach szczególnych kryzysów należy sięgać po pomoc specjalistyczną. Współcześnie najmłodsi narażeni są na liczne, bardzo poważne niebezpieczeństwa, takie jak przemoc fizyczna i wirtualna, narkotyki i inne używki czy pornografia i molestowanie seksualne. To, w jakim stopniu będą na wszelkie zagrożenia odporne, zależy przede wszystkim od rodziców. Nie należy zakładać, że jakiekolwiek dziecko jest odporne na wyzwania współczesnej codzienności. Poważne problemy wychowawcze mogą zdarzyć się we wszystkich rodzinach.

            Należy pamiętać, że dziecko nie jest „małym dorosłym”, nie wykazuje życiowej  samodzielności i samowystarczalności. Nawet osoby dorosłe z wieloma problemami nie radzą sobie same i powinny sięgać po pomoc ze strony innych. Rodzice często ujawniają tendencję do ignorowania pojawiających się problemów lub „zamiatania spraw pod dywan”. Nie chcą dopuścić myśli, że ich dzieci mogą zachowywać się nieodpowiedzialnie albo powodować poważne problemy. Taka postawa jest bardzo niebezpieczna, skazuje bowiem dziecko na osamotnienie w obliczu poważnych zagrożeń. Wczesne reagowanie na pojawiające się komplikacje wychowawcze ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania najbardziej niebezpiecznych kwestii.

            Problemy w procesie wychowania dotyczyć mogą KAŻDEGO dziecka. Wszyscy rodzice powinni więc zachowywać czujność i wrażliwość na wszelkie niepokojące sygnały.

            Zadaniem szkoły jest wszechstronne wspieranie dzieci i rodziców, między innymi w procesie rozwiązywania problemów wychowawczych. Placówki szkolne zatrudniają lub prowadzą ścisłą współpracę z odpowiednio przygotowanymi specjalistami – psychologami, pedagogami, lekarzami, prawnikami czy Policją. Rodzice nie powinni wahać się przed decyzją o skorzystaniu ze specjalistycznego wsparcia. Brak odpowiedniej reakcji może nasilać problem, a odwlekanie działania prowadzić może do sytuacji, w której będzie już za późno.              

            Rodzice! Pamiętajcie, że:

            • Bezpieczna i ciepła atmosfera domowa sprzyja prawidłowemu rozwojowi, ale pozwala też w porę rozwiązywać nieuniknione problemy.
            • Wywołując w dziecku strach i poczucie winy powodujecie, że dziecko nie chce z Wami szczerze rozmawiać. Tymczasem otwarta i szczera komunikacja jest najważniejszym warunkiem wykrywania problemów i zagrożeń.
            • Traktujcie swoje dzieci jako osoby myślące i czujące. Pozwalajcie im brać czynny udział w podejmowaniu ważnych decyzji.
            • Słuchajcie tego, co mówią Wasze dzieci. Dziecko, które czuje się w domu bezpiecznie, chętnie opowiada o swoich problemach.
            • To zwykle Wy, jako pierwsi, możecie zauważyć niebezpieczeństwo. Nie wahajcie się reagować.
            • Możecie zawsze liczyć na wsparcie ze strony placówki szkolnej. Szkoła dysponuje odpowiednim zapleczem specjalistycznym i zawsze stara się Was wspierać w trudnych chwilach.
            • Nie ulegajcie złudzeniu, że Wasze dziecko jest odporne na problemy, że nie może stwarzać zagrożeń. Każdy człowiek jest narażony na złe decyzje i zachowania.
            • Prawem każdej błądzącej jednostki jest poszukiwanie i otrzymywanie pomocy. Człowiek jest istotą społeczną, a rolą społeczeństwa jest wspieranie jego poszczególnych członków.

                                                                                    

                                                                                               pedagog szkolny- Barbara Lula

             

          • MIĘDZYNARODOWE BIEGI PRZEŁAJOWE IM. ROBERTA BARTKA 2021

          •  

                            Dnia 25.09.2021 r., na boisku, przy Zespole Szkół im. Przyjaźni Narodów w Słońsku odbyły się, już po raz 32, Międzynarodowe Biegi  Przełajowe im. Roberta Bartka. Wzięli w nich udział zawodnicy reprezentujący szkoły i kluby sportowe z całego województwa  oraz w roli gospodarza, Zespół Szkół w Słońsku.

                          W tym roku hasłem przewodnim biegów było: WYSTARTOWAŁEM!!!  DOBIEGŁEM!!! ZWYCIĘŻYŁEM!!!

            Zawodnicy rywalizowali w swoich grupach wiekowych na dystansach 150-1000 m. Odbył się, także bieg na dystansie 1000 m dla „młodych inaczej”, w którym mogli rywalizować wszyscy niezależnie od wieku.

            Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Dyrektor Zespołu Szkół w Słońsku Pan Dariusz Czarny w towarzystwie zaproszonych gości- Wójta gminy Słońsk Pana Janusza Krzyśków, Przewodniczącej Rady Gminy Słońsk Lilli Burkiewicz oraz rodziny nieżyjącego nauczyciela.

            Następnie delegacja uczniów z wiązanką kwiatów udała się na grób p. Roberta Bartka.

            Impreza zgromadziła wielu biegaczy, ale także kibiców, którzy w ten dzień mogli się cieszyć miłą atmosferą zawodów oraz ciepłym jesiennym dniem. Każdy uczestnik został nagrodzony pamiątkowym medalem, a na strudzonych i zmęczonych biegaczy czekał pyszny i gorący posiłek. Zostały, także spośród wszystkich uczestników biegów, rozlosowane nagrody rzeczowe w postaci piłek.

            Najlepszym zawodnikom zostały wręczone nagrody oraz dyplomy. Nagrody wręczali Wójt gminy Słońsk Pan Janusz Krzyśków, Dyrektor Zespołu Szkół w Słońsku Pan Dariusz Czarny, Zastępca Dyrektora Pani Magdalena Kozdrowska oraz rodzina Roberta Bartka.

             

            ZAPRASZAMY JUŻ  NA KOLJENĄ EDYCJĘ BIEGÓW W NASTĘPNYM ROKU!

             

          • Ekolekcja

          •     Dnia 6 października odwiedziła naszą szkołę KATARZYNA RADEJ z CZG-12 Długoszyn – z działu  Edukacji Ekologicznej.

            Tego dnia klasy piąte miały okazję uczestniczyć w Eko - lekcji.

            Uczestnicy zajęć uzyskali wiedzę na temat m.in.:
             

            • zasad segregacji odpadów
            • skutków zanieczyszczenia środowiska
            • w jaki sposób ograniczać wytwarzanie odpadów
            • skutków zanieczyszczenia środowiska
            • w jaki sposób ograniczyć wytwarzanie odpadów

             

            Pamiętajmy, że każdy z nas powinien dbać o naszą wspólną planetę!

            A gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości jak to robić, niech zapyta naszych uczniów.

            Justyna Kościelniak

          • Uwaga   Kasztanobranie 2021!!!

          •  

            Świetlica szkolna ogłasza zbiórkę kasztanów, każda ilość mile widziana. Osoba, która przyniesie najwięcej kasztanów otrzyma nagrodę – Puchar Zbieracza Kasztanów.

            Kasztany będą ważone dopiero w dzień odbioru kasztanów, dlatego ważne jest aby odpowiednio je przechowywać. Zbieramy tylko zdrowe, nieuszkodzone kasztany, bez łupinek, wolne od pleśni.

            Każdy worek z kasztanami proszę zważyć,  podpisać imieniem i nazwiskiem zbieracza,  najlepiej przechowywać je do 15 października w suchym i chłodnym miejscu np. pod wiatą, po czym przynieść do szkoły. Po tym czasie kasztany będą składowane w szatni – klucz u nauczycieli w świetlicy.  Worki do pobrania w świetlicy od 4 października.

            Akcja trawa do końca października 2021 r. Zachęcamy do udziału w akcji.

             

          • Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę znają!


          • XI Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

            1 października, 2021 r.

                   W piątek 1 października Komisje Egzaminacyjne (dzieci stają się egzaminatorami) będą sprawdzać „tabliczkową wiedzę”  wśród nauczycieli szkoły i innych pracowników szkoły oraz gości, którzy tego dnia odwiedzą naszą szkołę.

            Na II piętrze pojawi się również stoisko, gdzie uczniowie naszej szkoły sprawdzą swoją wiedzę dot.tabliczki mnożenia.

                  Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawcą i opiekunami wybiorą się też w teren, gdzie sprawdzimy znajomość tabliczki mnożenia przez napotykanych przechodniów.   

            Patrole Egzaminacyjne pojawią się również w sklepach, w banku, w Urzędzie Gminy  Słońsk, w ramach akcji „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

             

            Akcja ma na celu  pokazanie uczniom, że tabliczki mnożenia używa się nie tylko na lekcjach w szkole ale również jest ona przydatna w życiu codziennym.

            Justyna Kościelniak

          • Infolinia

          • Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci            i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele,                   pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie                                           Ministerstwa Edukacji i Nauki.

          • Komunikat

          • Drodzy Rodzice,

            zgodnie z wytycznymi MEiN , MZ i GIS

             rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.

            Przypominamy o maseczkach!!!  

             

             

          • ROZKŁAD AUTOBUSÓW SZKOLNYCH

          • * OBOWIĄZUJE OD 02.09.2021 r.

            ODJAZDY AUTOBUSÓW

            PAN BANASIK:

            GŁUCHOWO (SZKOŁA)                650

            LEMIERZYCKO                             653

            LEMIERZYCE (KL. VI, VII,  VIII)   700   

             

            OWNICE                                        720

            CHARTÓW                                     740

            SŁOŃSK (JEDYNKA)                     743

             

            PAN JAKUBIEC:

            JAMNO     I  PRZYSTANEK           645

            JAMNO       II  PRZYSTANEK        647

            BUDZIGNIEW                                 650

            POLNE       I  PRZYSTANEK          652

            POLNE        II  PRZYSTANEK        654

            GRODZISK  I PRZYSTANEK          656

            GRODZISK    II PRZYSTANEK       658

            GRODZISK    III  PRZYSTANEK     700

             

            LEMIERZYCE (KL O  -  V)               730  

            POWRÓT

            I kurs 1245                       II kurs 1425

          • Wykaz podręczników na rok szkolny 2021/2022

          • Podręczniki, które należy zakupić we własnym zakresie 

            • Klasa 1      Shine On! 1  , wydawnictwo: Oxford University Press     ( tylko zeszyt ćwiczeń), kolor żółty
            • Klasa 2     Gold Sparks dla klasy  2,  wydawnictwo : Oxford University Press                                               (zeszyt ćwiczeń),  kolor zielony
            • Klasa 3    Explore Treetops  dla klasy 3, wydawnictwo :Oxford University Press                                       (zeszyt ćwiczeń + podręcznik),   kolor fioletowy
            • Klasa 4       Link dla klasy IV  , wydawnictwo : Oxford   University Press                                                 (materiały ćwiczeniowe – Workbook  +  podręcznik    Student’s book), kolor zielony
            • Klasa 5    Link dla klasy V , wydawnictwo : Oxford University Press                                                   (materiały ćwiczeniowe – Workbook  +  podręcznik    Student’s book), kolor pomarańczowo-różowy  Ćwiczenia do geografii Planeta Nowa  klasa V   Autor: Kamila Skomoroko      wydawnictwo : Nowa Era
            • Klasa 6     Team up Plus dla klasy  VI , wydawnictwo : Oxford   (podręcznik Class Book+ materiały ćwiczeniowe Practice Book)     - kolor fioletowy                                                                                   Ćwiczenia do geografii  Planeta Nowa klasa VI     Autor: Kamila Skomoroko  wydawnictwo : Nowa Era
            • Klasa 7   Ćwiczenia  do geografii  Planeta Nowa klasa VII  Autor: Praca zbiorowa   wydawnictwo : Nowa Era                                                                                                                                                  Ćwiczenia do chemii  Chemia Nowej Ery klasa VII  Autor: M.Mańska, E. Megiel   wydawnictwo : Nowa Era                                                                                                                                                           Ćwiczenia do biologii Puls Życia klasa VII  Autor: J. Holeczek, B. Januszewska –Hasiec  wydawnictwo : Nowa Era
            • Klasa 8                                                                                                                                              Ćwiczenia  do geografii  Planeta Nowa klasa VIII  Autor: Ryszard Przybył    wydawnictwo : Nowa Era                                                                                                                                                                           Ćwiczenia do chemii  Chemia  Nowej Ery klasa VIII  Autor: M.Mańska, E. Megiel  wydawnictwo : Nowa Era                                                                                                                                                    Ćwiczenia do biologii Puls życia klasa VIII  Autorzy: J. Holeczek, B. Januszewska –Hasiec  wydawnictwo : Nowa Era

            ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

            WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DO NAUCZANIA RELIGII NA ROK SZKOLNY 2021/2022 (link poniżej):

          • Dzień Ojca

          • W związku z Dniem Ojca uczniowie klas II i III napisali trzy opowiadania, a także wykonali ilustracje i rysunki.

            Autorzy opowiadań to: Milena Kosińska kl. III b, Liliana Niedbała kl. II b, Bogumił Okołów kl. III b, Paulina Olszańska kl. III b, Maja Ralko kl. III b, Maja Rakowska kl. III b,

            Ilustratorzy opowiadań: Milena Kosińska kl. III b, Lena Musiał kl. II c, Liliana Niedbała kl. II b.

            Autorzy rysunków: Zuzanna Bulka kl. II c, Antoni Bździon kl. III a, Maja Kamińska kl. II c, Milena Kosińska kl. III b , Lena Musiał kl. II c, Liliana Niedbała kl. II b, Paulina Olszańska kl. III b, Alicja Pieczonka kl. II a, Wiktoria Pilszak kl. III a,  Jakub Rozdoba kl. II a, Maja Tumiłowicz kl. II a.

            Zachęcamy do przeczytania, a zwłaszcza każdego tatę. 

            Prezentacja_o_tacie.pdf

          • Uwaga

          • "Bezpiecznych wakacji", czyli zasady bezpiecznego postępowania w trakcie wakacji.

            Wszyscy zadbajmy o to, żeby w nowym roku szkolnym spotkać się w pełnym, zdrowym i zadowolonym składzie!

            Udanych i bezpiecznych wakacji !

                                                         Pedagodzy szkolni: Barbara Lula i Dorota Graczyk

             

            CAŁY TEKST DOSTĘPNY W ZAKŁADCE PEDAGOG.

          • Wyniki konkursu na „Ozdobę Wielkanocną”

          • W marcu świetlica szkolna zorganizowała konkurs na ozdobę wielkanocną. Wpłynęło wiele interesujących i  oryginalnych. Z uwagi na pandemię, nauczanie zdalne, wstrzymywaliśmy się z wręczaniem nagród i dyplomów.

            Postanowiliśmy nagrodzić wszystkich uczestników konkursu z podziałem na kategorie: Kartka i ozdoba.  Zapraszamy po odbiór nagród do świetlicy od piątku 11 czerwca.

            Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do dalszego uczestnictwa w konkursach organizowanych w szkole.

                                                                                                                                                                 Świetlica szkolna

          • Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

          • Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest dla nas-dorosłych - najważniejsze. Zbliżają się wakacje, zapraszam do lektury kolejnego artykułu nt. niezwykle istotnego zagrożenia współczesnego – zaginięć i porwań osób małoletnich.

            CAŁY TEKST W ZAKŁADCE "PEDAGOG"

          • Bezpieczna ptasia zima – konkurs ornitologiczny

          • W listopadzie uczniowie naszej szkoły: Szymon Hetman, Krzysztof Kozdrowski i Bartosz Dybka, wzięli  udział w drużynowym konkursie ornitologicznym, którego  organizatorem był Park Narodowy „Ujście Warty”. W konkursie uczestniczyło 18 szkół podstawowych z północnej części województwa lubuskiego (byłego województwa lubuskiego), a młodzież walczyła o tytuł Młodego Ornitologa Roku 2021.

            Nasi uczniowie byli najmłodszą ekipą i jak się okazuje najbardziej profesjonalną, bo zajęli pierwsze miejsce!!! Drugie miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej
            w Stawie, a laureatami trzeciego miejsca zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10
            w Gorzowie Wlkp.

            Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszym zadaniem było poszerzenie wiedzy nt. środowiska życia ptaków, sposobu zdobywania pokarmu, schronieniach, przystosowania do lotu, przystosowania do siedliska. Dzięki temu poznali ptaki Parku Narodowego „Ujście Warty”, rozwiązywali test wiedzy ornitologicznej przygotowany przez pracowników Parku
            i  zaklasyfikowali się do drugiego etapu konkursu.

            Dalej uczestnicy konkursu  musieli  zastanowić się nad obszarem dalszych badań, dlatego wybrali tereny blisko swoich  miejsc zamieszkania: osiedle „Górka” – teren silnie przekształcony przez człowieka oraz obszar prawie niezmieniony kulturowo, we wsi Ownice, w okolicy lasu. Uczniowie chcieli porównać te tereny i zobaczyć gdzie lepiej mają ptaki, które zostają na zimę.

            Z pomocą opiekuna konkursu pobrali mapę z Google Maps, by na badanych obszarach wyszukiwać ptasie kryjówki i  karmniki naturalne, półnaturalne i sztuczne.

            Podczas badań terenowych doszli do wniosku, że brakuje ptakom pożywienia, zarówno na „Górce” jak i w Ownicach. Kilkakrotnie spadł śnieg i przykrył naturalne karmniki i niektóre ptasie kryjówki.

             Postanowili pomóc, uczynić swoje tereny swoistym Eldorado, dlatego w swoje działania włączyli dzieci z klas I- III, które przynosiły olbrzymie ilości ziaren, rolki po papierze, worki po owocach i warzywach. Z przyniesionych darów, włączając dzieci przebywające w świetlicy, wykonali karmy dla ptaków, które zostały rozwieszone na badanych obszarach, a także w okolicy szkoły i w Głuchowie. Następnie obserwowali, kto odwiedza  karmniki oraz uzupełniali braki.

            Zauważyli sikorki, gile, wróble, zięby, gołębie, kosy, sroki, szpaki i kawki. Na obserwowanym terenie w Ownicach, z uwagi na obecność rzeki i stawów zaobserwowano  ptactwo wodne: czaple, kormorany, zimorodki, kaczki, łabędzie.

            Zadania, które wykonywali były czasochłonne, ciekawe, wymagały skupienia, pogłębienia wiedzy, zaangażowania oraz włączenia pomocników z klas I-III SP, a także wyciszenia w czasie obserwacji.

             Kolejnym zadaniem było  przygotowanie prezentacji komputerowej z zapisanymi wnioskami badań.

            Tak więc pracy było co niemiara! Ale opłacało się, nasi uczniowie zdobyli tytuł laureata, miejmy nadzieję, że zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości poszerzeniem pasji ornitologicznych,  a uzyskane punkty kuratoryjne pomogą dostać się naszym uczniom w przyszłości   do wymarzonej szkoły. Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu.

             

            Szkolny opiekun konkursu  - Małgorzata Dybka