• Dzień bez plecaka

          • Dzień bez plecaka - co to za zwyczaj? to dzień wybrany przez samorząd szkolny, w którym chętni uczniowie oraz nauczyciele przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków.

            Tegoroczne pomysły zaskoczyły wszystkich! 

          • Rozstrzygnięcie konkursu “Najpiękniejsza Marzanna”

          • 22 marca br. został rozstrzygnięty konkurs na „Najpiękniejszą Marzannę”.

            Konkurs skierowany był do uczniów klas 0-3. Spośród 27 przygotowanych kukieł jury przyznało:

            1 miejsce- Dawid Deja  kl.2a

            2 miejsce – Miłosz Piekarski kl.2b

            3 miejsce Mikołaj Betenia gr. „Sówki”      

             

            Pozostałe Marzanny, także zasłużyły na wyróżnienie - dyplom oraz  upominek.


            Bardzo dziękujemy za przygotowanie tylu wspaniałych kukieł Marzanny. Każda była inna, niezwykła, kolorowa i oryginalna.


             Serdecznie gratulujemy wszystkim biorącym udział w konkursie !!!

                                                                                                             Wychowawcy klas 0-3

          • Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          • 21 marca to także Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i pracownicy zjednoczyli się dzisiaj z nimi zakładając różnokolorowe skarpetki – symbol tych osób. Dodatkowo uczniowie udekorowali salę wykonanymi wcześniej w klasach papierowymi, różnokolorowymi skarpetkami.

          • Mam Talent w Zespole Szkół w Słońsku

          • Z okazji Dnia Wiosny w naszej szkole odbył się po raz kolejny  konkurs talentów.

            Uczestnicy konkursu przygotowywali się do występu  mając  do wyboru cztery  kategorie: śpiew, taniec, gra na instrumencie oraz inne talenty np. nietypowe umiejętności.

             

            Każdy uczeń musiał przejść eliminacje do etapu szkolnego. Uczestnikom pomagali p. M. Dybka, p. J. Chajec oraz p. M. Wojnarowski.

            W tym roku w „Mam Talent” wystąpiło ponad  20 uczestników. Występy były oryginalne, uczestnicy nagradzani byli gromkimi brawami, występom towarzyszyły różne emocje: radość, oczekiwanie, strach o powodzenie występu, były także  łzy radości i wzruszenia.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            W kategorii śpiew:

            1. Mateusz Kozłowski
            2. Klaudia Niedbała
            3. Hania Kolb

            W kategorii gra na instrumencie:

            1. Mateusz Ilnicki
            2. Olek Bartek
            3. Nikodem Kruszelnicki

            W kategorii taniec:

            1. Laura Bajerska i Nikola Młynarska
            2. Ola Bac
            3. Maria Chajec i Wiktoria Ilnicka

            Wyróżnienie: Milena Zabielna

            W kategorii inne talenty:

            1. Szymon Masiewicz
            2. Zosia Matkowska
            3. Adam Zimmerman i Adam Wardawa

             

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale a zwycięzcy puchary.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich pasji i talentów  i prezentowania ich na forum szkolnym.

            Konkurs nie mógłby się odbyć bez naszych sponsorów.

            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która ufundowała pamiątkowe medale.

            Małgorzata Dybka

          • Uwaga konkurs!!!

          • ​​​​​​Świetlica szkolna ogłasza konkurs  dla uczniów Szkoły Podstawowej  w Słońsku na „Ozdobę Wielkanocną”pisanka, zajączek, koszyczek, baranek, kurczaczek, stroik, kartka świąteczna itp. technika dowolna, praca indywidualna.​​

            Prace należy składać w świetlicy szkolnej do 31.03.2023 r.

            Rozstrzygnięcie konkursu 05.04.2023 r.

             

            Prace konkursowe nie podlegają zwrotowi.

             

          • CO W LESIE SŁYCHAĆ, CZYLI SPOTKANIE Z P. LEŚNIK 🌲🦝🌳🦊🌲🐗🌳🦉🌲

          • 22.02.2023 r. miało miejsce spotkanie klas I-III oraz grup "Sówki" i "Minionki" z panią Pauliną Możejko - specjalistą  Służby Leśnej ds. ochrony przeciwpożarowej, edukacji leśnej i zagospodarowania turystycznego z Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. 

            Na początku spotkania p. Paulina zaprezentowała dzieciom swój mundur, a następnie opowiedziała nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach i ich zwyczajach. Pani leśnik podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawostek na ich temat, np. tego, że lis zwany jest "leśnym brudasem", ponieważ roznosi mnóstwo niebezpiecznych chorób i należy unikać kontaktu z nim. Z kolei borsuk nosi miano "leśnego czyściocha" z uwagi na to, że jego nora "składa się" z wielu pomieszczeń, a każde z nich ma inne przeznaczenie (podobnie jak dom człowieka). Podczas spotkania pani leśnik zadawała słuchaczom wiele pytań, na które w większości z nich padały trafne odpowiedzi. W nagrodę wszyscy zostali obdarowani pamiątkami w formie drewnianych puzzli z logo Nadleśnictwa Ośno Lubuskie.

            Jeszcze raz dziękujemy p. Paulinie za owocne spotkanie!

          • Zabawa sztuką

          • "Projekt Zabawa sztuką trwa..."

            Uczniowie spędzający czas w świetlicy szkolnej nadal realizują zadania w ramach projektu. W okresie przedświątecznym tworzyli świąteczne ozdoby (nr 7) nawiązujące do dzieł Mondriana. Wykonywali także prace techniką twal (nr 1) oraz układali "Autoportret" Picassa (nr 22) w formie kartonowej pomocy.

            Zapraszam do obejrzeli zdjęć. Skrzypnik Małgorzata

          • Uzależnienia - problem współczesnego świata.

          • Uzależnienia są bardzo poważnym problemem współczesnego świata. Tradycyjnie pojęcie to kojarzone jest przede wszystkim z zależnością od substancji psychoaktywnych. Obecnie jednak, uzależnienia to problem znacznie szerszy. Do pewnego stopnia prawdziwe jest stwierdzenie, że uzależnić można się od bardzo wielu rzeczy, nawet od takich, które w zasadzie, z natury, nie mają potencjału uzależniającego.

             

            Najbardziej potocznie rzecz ujmując, można powiedzieć, że problem uzależnienia występuje wówczas, kiedy człowiek nie jest w stanie żyć i funkcjonować w oderwaniu od czegoś, co zdrowym ludziom nie jest do życia niezbędne. Typowym i najpowszechniejszym przykładem takiego stanu rzeczy jest sytuacja, w której osoba nie potrafi znosić codzienności bez przyjmowania jakiejś substancji, na przykład alkoholu czy narkotyków. Problemem osobnym jest uzależnienie od leków – niektórzy pacjenci muszą przyjmować określone substancje, aby przeżyć i jest to uzasadnione przez konkretne wskazania medyczne. Jednak lekarstwa również bywają substancjami silnie uzależniającymi i czasem ich przyjmowanie może wymknąć się spod kontroli.   

            Uzależnienie w znacznym stopniu komplikuje codzienne życie człowieka. Z medycznego punktu widzenia, każdy nałóg jest pewnym specyficznym rodzajem choroby. Uzależnienia od różnych substancji i innych dóbr są ujmowane w klasyfikacjach medycznych jako poważny, wymagający leczenia problem zdrowotny.

            Do najważniejszych i najbardziej widocznych objawów uzależnienia, należą następujące zjawiska:

            • Brak możliwości i umiejętności codziennego funkcjonowania w oderwaniu od przedmiotu uzależnienia - na przykład wtedy, kiedy człowiek nie potrafi żyć bez alkoholu.
            • Występowanie poważnych problemów zdrowotnych w sytuacji odstawienia przedmiotu uzależnienia - na przykład wówczas, kiedy człowiek na co dzień pijący alkohol lub używający narkotyków, nagle odstawia te substancje.
            • Natrętne pragnienie przyjmowania substancji uzależniającej lub wchodzenia w kontakt z innym uzależniającym zasobem - osoba uzależniona całe swoje życie podporządkowuje rytmowi nałogu, koncentruje wysiłki na rzecz zdobywania substancji lub zbliżania się do innego zasobu.
            • Znaczne obniżenie poziomu codziennego funkcjonowania życiowego w różnych dziedzinach - osoba uzależniona zaczyna obniżać swoje wyniki w nauce czy w pracy, coraz gorzej radzi sobie z codziennymi zadaniami.
            • Patologiczny i trwały rozstrój życia osobistego i rodzinnego - nałogowiec niszczy życie własne oraz osób najbliższych, staje się coraz bardziej nieodpowiedzialny i nieobliczalny, często także agresywny, zaniedbuje najważniejsze obowiązki.
            • Występowanie wielu innych, powiązanych z uzależnieniem zaburzeń - takich jak problemy psychiczne i emocjonalne, choroby różnych narządów i układów organizmu.

            Człowiek uzależniony tkwi w specyficznym ,,więzieniu”. Zarówno on sam, jak i jego bliscy, codziennie obserwują stałe pogarszanie jakości jego życia. Mimo ponoszenia licznych kosztów uzależnienia, osoba uzależniona nie jest w stanie zerwać z przedmiotem nałogu. Alkoholik pije więc nadal alkohol, narkoman przyjmuje narkotyki, osoba uzależniona od Internetu zaniedbuje całe swoje życie, na rzecz surfowania w sieci.

            Warto wspomnieć, że oprócz uzależnień chemicznych, takich jak alkoholizm czy narkomania, istnieją również uzależnienia niechemiczne, np. wspomniane uzależnienie od Internetu czy uzależnienie od pornografii. Wszystkie rodzaje uzależnień cechują się bardzo wysokim poziomem szkodliwości dla zdrowia i kondycji życiowej zarówno nałogowca, jak i jego otoczenia.

            Uzależnienia, jako problem medyczny, wymagają interwencji terapeutycznej i długotrwałego leczenia. Inaczej powiedzieć można, że uzależnienie samo nie minie. Podstawą leczenia jest silne zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny.

             Szczególnie smutne jest to, iż statystyki niezmiennie wskazują, że z uzależnień na stałe wychodzi bardzo niewielki odsetek pacjentów. Dodatkowo uświadamia to, jak poważnym problemem są nałogi. Nieleczone uzależnienie bardzo często prowadzi do śmierci. Dotyczy to przede wszystkim uzależnień chemicznych, w których będąca przedmiotem nałogu substancja w końcu wyczerpuje organizm na tyle, że następuje zgon pacjenta.

            Codziennie na całym świecie, z powodu związanych z uzależnieniami komplikacji zdrowotnych, umierają tysiące ludzi, w tym także wiele osób bardzo młodych, a nawet dzieci. Ponadto uzależnienia przyczyniają się do rozpadu więzi emocjonalnych pomiędzy ludźmi. Nałogi rozbijają rodziny i bezpośrednio lub pośrednio przyczyniają się do krzywdy milionów osób. Powodują także bardzo wysokie koszty społeczne.

            Znacznie łatwiej jest uzależnieniom zapobiegać, niż je leczyć. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka uzależnień, prowadzona już w grupach najmłodszych osób.

                                                                                   pedagog szkolny- Barbara Lula

             

          • KONKURS!!!

          • ,,MÓJ ZESZYT - MOJA WIZYTÓWKA"

            Świetlica szkolna ogłasza konkurs na najpiękniejszy zeszyt w szkole. Zależy nam, by zeszyty były prowadzone systematycznie oraz starannie. Wasze zeszyty, to nie tylko zapis tego, co dzieje się na lekcjach, to także zbiór informacji, z których Wy sami musicie wielokrotnie korzystać. Świadczą o tym, jakimi uczniami jesteście :)

             

            Regulamin konkursu:

            Kryteria oceny:

            • pismo czytelne, staranne,
            • utrzymane w liniaturze, z minimalną liczbą błędów,
            • podpisany imieniem, nazwiskiem, przedmiotem i klasą,
            • estetyczny, oprawiony i bez zagięć,
            • własne pomysły zeszytu np. ciekawy sposób podkreślania tematów lub wyodrębniania najważniejszych wiadomości z lekcji.

             

            Konkurs trwa od 1 marca 2023 r. do 5 maja 2023 r. i zostanie rozstrzygnięty do 12 maja 2023 r. W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie klas I, II oraz III. Komisja będzie oceniała zeszyty z języka polskiego. Konkurs rozstrzygany będzie na poziomie klas. Najładniejsze zeszyty uzczniów zostaną nagrodzone.

            Powodzenia!

          • Zimowe Ptakoliczenie

          • Uczniowie naszej szkoły  z klas 6b i 7a tuż przez feriami mieli okazję włączenia się w ogólnopolską akcję Zimowe Ptakoliczenie.​​

            ​​​​​​​

            ​​​​​​​

            27  stycznia o godzinie 09:00, uzbrojeni w lornetki wraz z opiekunami  udali się na dwugodzinny  spacer edukacyjny, którego celem było zauważenie, przeliczenie i zanotowanie poszczególnych gatunków ptaków napotkanych po drodze. Dane uzyskane podczas spaceru przekazane zostały do ogólnopolskiej bazy danych https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/wyniki/.

             

            Serdecznie dziękujemy pracownikom Parku Narodowego „Ujście Warty” , a w szczególności p. Oldze Betańskiej za  fachową wiedzę oraz zaangażowanie.


            Małgorzata Dybka

             

          • Uwaga Rodzice!

          • W związku z zaobserwowanymi na co dzień w środowisku uczniowskim zagrożeniami, kierujemy do Państwa prośbę o baczniejsze zwrócenie uwagi na ewentualne korzystanie przez dzieci z różnego rodzaju używek, takich jak papierosy i e-papierosy.

            Problem używania takich środków staje się naprawdę poważny. Zwłaszcza po e-papierosy, sięgają coraz młodsi uczniowie, a w grupach rówieśniczych palenie stało się zwyczajem wręcz modą. Dzieci bardzo często uważają, że e-papierosy są nieszkodliwe i traktują je jako zupełnie niewinną rozrywkę. Tymczasem są to używki nowe, a ich działanie na organizm nie jest jeszcze dokładnie zbadane. E-papierosy stanowią często wstęp do palenia tradycyjnych papierosów, a nawet do sięgania po dopalacze czy narkotyki. Dlatego tak ważnym jest, aby prowadzić odpowiednie działania profilaktyczne i prewencyjne.  

            Co szczególnie ważne – e-papierosy nie są łatwe do wykrycia, ponieważ nie powodują przykrego zapachu, nie zmieniają koloru skóry palców, są niewielkie i bardzo łatwo schować je w kieszeni ,

            w  piórniku czy plecaku.

                      Zwracamy się z prośbą o baczne, choć dyskretne obserwowanie zwyczajów i zachowań dzieci oraz umiejętne reagowanie w sytuacjach podejrzanych praktyk.  

             

                                                                                                                                    Pedagog szkolny – Barbara Lula

          • Przedstawienie jasełkowe grupy "SÓWKI" 💫

          • Trwa czas świąteczno-noworoczny, dlatego grupa "Sówki" zadbała o to, aby  klimat świąt Bożego Narodzenia pozostał w nas na dłużej, wystawiając jasełka. Wśród zaproszonych gości byli uczniowie klas I-III, grupa przedszkolna "Minionki", wychowawcy, nauczyciele, dyrekcja szkoły, p. dyrektor GOK-u w Słońsku oraz rodzicedzieci z grupy "Sówki".​​​​​​​

            Dzieci z przejęciem prezentowały swoje umiejętności aktorskie, wokalne oraz taneczne. Goście zaproszeni zostali do wspólnego kolędowania przy akompaniamencie akordeonu. Był to również czas składania życzeń noworocznych, które wszystkim obecnym przekazał dyrektor szkoły, Pan Dariusz Czarny.

            Dla grupy "Sówki" był to ważny dzień, ponieważ po raz pierwszy prezentowała swoje umiejętności dla tak szerokiej publiczności. Przedszkolaki otrzymały gromkie brawa, na które w pełni zasłużyły.

          • Wizyta w schronisku dla zwierząt w Ługach Górzyckich

          • Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia gościliśmy w schronisku dla zwierząt w Ługach Górzyckich. Wolontariusze z opiekunami przekazali zebraną wcześniej karmę,  ciepłe koc oraz zabawki. Rozmawiali również z pracownikami schroniska, którzy na co dzień pomagają: karmią, sprzątają i wyprowadzają na spacer oraz  znają zwyczaje i potrzeby zwierząt. Wizyta w schronisku to lekcja dla naszej  młodzieży:  zwierzęta też czują, chorują i potrzebują pomocy człowieka, który niestety potrafi przysparzać im bólu i cierpienia. Decydując się na zwierzę odpowiadamy za nie! Pamiętajmy o tym! 

            Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w zbiórkę darów dla zwierząt. 

            Małgorzata Dybka

          • Świąteczny klimat na Jarmarku Bożonarodzeniowym

          • Nadszedł w grudniu czas  na wyjazd klas piątych do stolicy Wielkopolski, Poznania.

             

            Uczniowie zaczerpnęli nieco świątecznego klimatu na Jarmarku Bożonarodzeniowym o wdzięcznej nazwie „ Poznańskie Betlejem”, gdzie mogli podziwiać ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, skosztować przepysznych owoców w czekoladzie  a także napić się gorącej czekolady, idealnej w czasie panującego mrozu.  Kolejnym punktem wycieczki był posiłek w restauracji Mc Donald’s. Posileni uczniowie dziarskim krokiem  przemierzali ulice Poznania, aby udać się na  Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie czekała na nich wystawa klocków  Lego w HistoryLand . Zmieszczono tam ponad milion klocków Lego na ponad 2500 metrów kwadratowych. HistoryLand to interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków.

            Cały wyjazd nie odbyłby się, gdyby nie nasi wspaniali pedagodzy ze szkoły w Słońsku, którym zima i energiczna grupa uczniów niestraszna.  Gorące podziękowania dla Pani Beaty Budynkiewicz, Pani Barbary Lula oraz Pani Doroty Graczyk.

            Sara Młynarska. Wych. klasy 5b

          • Akcja " Podziel się dobrem na Święta!" zakończona 😍🎅🎁🎄

          • Z całego serca dziękuję dyrekcji, nauczycielom, uczniom oraz rodzicom ze szkoły podstawowej oraz przedszkola za zebranie ogromnej ilości zabawek, a p. Paulinie Jakubowskiej oraz p. Przemysławowi Pakulskiemu, właścicielowi firmy Roll -Tech, za pomoc w transporcie zabawek do Dębna.

            Zabawki zostały dziś przekazane procownikom Regionalnej Placówki Opiekuńczo- Terapeutycznej w Dębnie,  którzy przygotują z nich paczki dla swoich podopiecznych.  Prezenty będą czekały na dzieci pod choinką w wigilię 24.12.2022.

            Joanna Bajerska wraz z klasą 4b 😊

          •  KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 2022 - DZIĘKUJĘMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI

          •         W dniu 10 grudnia 2022 w Zespole Szkół w Słońsku odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Słońsku przy współpracy z Dyrekcją, nauczycielami, uczniami oraz rodzicami.          

              Uroczystość rozpoczęto Jasełkami, które przygotowała Rada Rodziców wraz z uczniami. Następnie kolędy zaśpiewali uczniowie naszej szkoły. Uroczystość uświetniła swoim występem Pani Małgorzata Grancewicz. Na koniec niespodziankę przygotowali również nauczyciele naszej szkoły i wspólnie przepięknie zaśpiewali kolędę.

             Podczas festynu można było kupić przepyszne wypieki przygotowane przez rodziców, gofry, a także ręcznie wykonane unikatowe ozdoby świąteczne. Na dzieci czekała niespodzianka w postaci zabawy fantowej oraz zdobienia pierniczków. Mikołaj wręczył  dzieciom słodkie upominki. Podczas uroczystości odbyły się licytacje ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów i rodziców, a także licznych przedmiotów przekazanych przez darczyńców.  Udało się nam uzbierać kwotę w wysokości 14.650,- złotych. W tym roku zdecydowaliśmy  przeznaczyć dochód uzyskany z kiermaszu na organizację Dnia Dziecka, a także na rozwój i wspieranie zainteresowań uczniów naszej szkoły.

                        Dziękujmy wszystkim rodzicom i darczyńcom, którzy pomogli w organizacji i wsparli rzeczowo tę imprezę. Dziękujemy Dyrekcji, pracownikom szkoły, zarówno nauczycielom jak i obsłudze za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Organizacja Kiermaszu nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność, wsparcie i pomoc Pana Wójta Janusza Krzyśków oraz Przewodniczącej Rady Gminy Lilli Burkiewicz.

                         Bardzo dziękujemy wszystkim  Rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu oraz prowadzeniu festynu. Dziękujemy serdecznie  Panu Jakubowi Chajec oraz scholi za wsparcie w Jasełkach oraz Panu Mariuszowi Wojnarowskiemu za poprowadzenie kiermaszu oraz licytacji.

                         Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy, a także pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym Roku.

          • PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI w tenisie stołowym chłopców oraz dziewcząt klas 7-8

          • W poniedziałek 5 grudnia br., mięliśmy przyjemność być gospodarzem półfinału wojewódzkiego w tenisie stołowym chłopców oraz dziewcząt rocznika 2008-2009. Przyjechały do nas drużyny m.in. z Kołczyna. Dobiegniewa, Pszczewa, Gościmca oraz Gorzowa Wielkopolskiego. Nasze zespoły, po zaciętej walce, zajęły II miejsca, kwalifikując się tym samym do finału, który odbędzie się w Drzonkowie, gdzie spotkają się najlepsze reprezentacje szkół z całego województwa lubuskiego.

             

            Naszą szkołę reprezentowali:

            Amelia Jaworska

            Ola Lewaszkiewicz

            Bartosz Dybka

            Paweł Jankowski

            Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej grze.

            Duże podziękowania należą się także p. Henrykowi Grabowskiemu, który swoim doświadczeniem i wiedzą wspomógł organizację turnieju.