• REGULAMIN BIBLIOTEKI I CZYTELNI SZKOLNEJ

1. Z księgozbioru biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Słońsku a także rodzice.
          2. Czytelnicy mają p
          3. rawo do bezpłatnego korzystania z księgozbioru biblioteki.
          4. Czytelnicy mają zapewniony dostęp do regałów z książkami i prasą.
          5. Informacje o godzinach otwarcia biblioteki podane są na drzwiach biblioteki.
          6. Czytelnika w obrębie biblioteki obowiązuje cisza.
          7. Biblioteka nie jest miejscem spotkań towarzyskich. W czytelni przebywają tylko osoby korzystające z księgozbioru lub komputera.
          8. W bibliotece i czytelni obowiązuje zakaz picia napojów i spożywania posiłków.
          9. Z czytelni uczniowie korzystają po wcześniejszym wpisaniu się do zeszytu odwiedzin.
          10. Ze zbiorów biblioteki korzystać można:
            1. wypożyczając je do domu (lektury szkolne, literatura piękna, książki popularnonaukowe),
            2. czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny).
          11. Czytelnicy mogą jednorazowo wypożyczyć jedną książkę na okres nie dłuższy niż 3 tygodnie, Na karcie można mieć maksymalnie trzy książki. Po przekroczeniu terminu 3 tygodni za każdy tydzień zwłoki wpisywane będą uwagi w dzienniku lekcyjnym.
          12. W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń z podaniem terminu zwrotu (nie dotyczy podręczników, które wypożyczane są na cały rok szkolny).
          13. Zbiory specjalne (DVD, programy multimedialne) wypożyczane są tylko nauczycielom.
          14. W przypadku zagubienia lub zniszczenia książki czytelnik jest zobowiązany zwrócić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez bibliotekarza albo wpłacić równowartość książki po jej uzgodnieniu z bibliotekarzem.
          15. W razie zagubienia jednego woluminu książki wielotomowej czytelnik odkupuje całość dzieła.
          16. Wszystkie wypożyczone przez czytelników książki powinny być zwrócone w terminie wyznaczonym przez bibliotekarza przed zakończeniem roku szkolnego. Termin ten będzie podany do wiadomości ogólnej na tablicy ogłoszeń biblioteki.
          17. Rozliczenie z biblioteką uczniów opuszczających szkołę potwierdza bibliotekarz na karcie obiegowej ucznia swoim podpisem i pieczęcią biblioteki.
          18. Kwerendy (zapotrzebowania na informacje) należy składać pisemnie z wyraźnie podanym tematem oraz terminem realizacji przynajmniej godzinę wcześniej. Tylko takie kwerendy będą realizowane.
          19. Uczniom, którzy nie przestrzegają regulaminu biblioteki wpisywane będą uwagi w dziennikach lekcyjnych.
          20. Uczniom wyróżniającym się systematycznym czytelnictwem i biorącym udział w pracach biblioteki mogą być przyznawane nagrody na koniec roku szkolnego.
          21. Korzystanie z komputerów w bibliotece jest bezpłatne i odbywa się zgodnie z regulaminem korzystania ze stanowisk komputerowych.
          22. Wszystkich czytelników zobowiązuje się do poszanowania sprzętu i wyposażenia biblioteki oraz do kulturalnego zachowywania się.

Regulamin korzystania ze stanowisk komputerowych biblioteki

1. Komputery w bibliotece służą do wyszukiwania informacji:
            • w sieci Internet,
            • do przeglądania programów edukacyjnych dostępnych w czytelni, z których można korzystać w godzinach pracy biblioteki.
          2. Praca przy komputerze możliwa jest po otrzymaniu zgody bibliotekarza i wpisaniu się do zeszytu odwiedzin.
          3. Użytkownicy komputerów zobowiązani są do korzystania z nich zgodnie z przeznaczeniem to znaczy w celach edukacyjnych. Nie wolno wykorzystywać ich do prowadzenia prywatnej korespondencji elektronicznej oraz gier i zabaw.
          4. Przy stanowisku komputerowym może przebywać nie więcej niż 1 osoba.
          5. Jednorazowo można korzystać z komputera do 30 min.
          6. Nie wolno:
            • instalować własnych programów,
            • zmieniać ustawień komputera oraz programów użytkowych znajdujących się na nim,
            • wkładać urządzeń USB ani nagrywać własnych płyt bez zgody bibliotekarza.
          7. Urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, kopiarka) służy wyłącznie celom biblioteki. Obowiązuje całkowity zakaz korzystania z niego przez osoby postronne.
          8. Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputerów należy zgłaszać natychmiast bibliotekarzowi.
          9. W przypadku umyślnego uszkodzenia sprzętu użytkownik będzie odpowiadał materialnie.
          10. Dla komfortu pracy wszystkich użytkowników w czytelni należy zachować ciszę. Okrycia wierzchnie, torby, teczki itp. należy zostawiać w szatni. Nie wolno wnosić napojów ani artykułów spożywczych.
          11. W przypadku niestosowania się do powyższych zasad, bibliotekarz ma prawo przerwać sesję i ukarać użytkownika zakazem korzystania z komputera przez określony czas.